Carl Kylberg, Vaser på bord
Klubbat för:
44000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
CARL KYLBERG
1878-1952
Vaser på bord
Signerad C.K. Olja på duk, 77 x 63 cm.
Utförd 1943-44
PROVENIENS
Fru Ruth Kylberg, konstärens hustru
UTSTÄLLD
Liljevalchs konsthall, Stockholm 1946, katalognr 171
Minnesutställningen, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1954, katalognr 148
Minnesutställningen, Konstakademien, Stockholm 1962, katalognr 119
LITTERATUR
Brita Knyphausen: Carl Kylberg - färg och idé, Allhems Förlag, Malmö 1965, avbildad på sidan 139
574
2017-05-11