Carl Kylberg, Vaser på bord

Carl Kylberg, Vaser på bord
Carl Kylberg, Vaser på bord
Carl Kylberg, Vaser på bord
Carl Kylberg, Vaser på bord
Carl Kylberg, Vaser på bord
Carl Kylberg, Vaser på bord

Klubbat för:

44000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

CARL KYLBERG
1878-1952
Vaser på bord
Signerad C.K. Olja på duk, 77 x 63 cm.
Utförd 1943-44

PROVENIENS
Fru Ruth Kylberg, konstärens hustru

UTSTÄLLD
Liljevalchs konsthall, Stockholm 1946, katalognr 171
Minnesutställningen, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1954, katalognr 148
Minnesutställningen, Konstakademien, Stockholm 1962, katalognr 119

LITTERATUR
Brita Knyphausen: Carl Kylberg - färg och idé, Allhems Förlag, Malmö 1965, avbildad på sidan 139

574

2017-05-11