Carl Malmsten, "Spetsblad", skrivbord

Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,

Klubbat för:

31000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

CARL MALMSTEN, "Spetsblad", skrivbord, 1920-30-tal, fanerat med jakaranda med flera träslag, fronten med fem lådor, intarsiadekor av spetsblad, höjd 75, 129 x 64,5 cm, kopia på originalritning medföljer

HISTORIK
Carl Malmsten var under hela sin karriär en förespråkare av hantverk och traditionella metoder. Hans enorma inflytande på svensk möbeltradition är odiskutabel. Malmstens intarsiamöbler hör till hans mest påkostade objekt. Möbler med allt från mer stiliserade till prunkande intarsiadekorer följde Malmstens hela karriär där träets naturliga nyanser fick nytt liv.

100

2017-05-10