Carl Otto Hultén, Komposition
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
20 000-25 000 SEK
CARL OTTO HULTÉN
1916-2015
Komposition
Signerad C. O. Hultén. Blandteknik på pannå av papp, 20 x 60 cm.
Utförd i början av 1950-talet.
.
Målningen är en kompositionsskiss till väggmosaiken till Fridhemsskolan i Malmö. Tack till Thomas Millroth för detta komplement till katalogiseringen.
569
2017-05-11