Einar Jolin, Porträtt av Jessie Wessel-Eriksson
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
80 000-100 000 SEK
EINAR JOLIN
1890-1976
Porträtt av Jessie Wessel-Eriksson som Fortunio i Ljusstaken
Signerad och daterad Jolin 1927. Olja på duk, 92 x 73 cm.
.
PROVENIENS
Fru Signe Schultz, Stockholm
Svensk-Franska konstgalleriet, Stockholm
Bukowski Auktioner, Svensk-Franska Konstauktioner, Moderna, katalog nr 424, höstauktion 1983, katalognr 127
Stockholms Auktionsverk, Moderna hösten 1989, katalognr 7080
Beijers Auktioner, Moderna, katalog nr 41, vårauktion 1990, katalognr 311A
Privat samling, Sverige
.
UTSTÄLLD
Riksförbundet för bildande konst, utställning 111
Jolin-Nerman, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1957
.
Det komiska skådespelet Ljusstaken (Le Chandelier) av Alfred de Musset sattes upp på Kungliga Dramatiska Teatern i Stockholm 18 januari 1927 i regi av Olof Molander. Dramatenskådespelaren Jessie Wessel hade i pjäsen rollen som den unge förälskade skrivaren Fortunio.
550
2017-05-11