Elias Barup, soffa och fåtölj, Gärsnäs 1930-tal
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
15 000-20 000 SEK
ELIAS BARUP, soffa och fåtölj, Herbert Anderssons möbelverkstäder (Gärsnäs), 1930-tal, kinesiserande dekor, bemålade i rött med detaljer i svart och guld, skuren dekor, rotting i ryggen och på sidorna, lösa stoppade sitsar med lösa ryggkuddar, höjd 95, längd 148 cm, smärre skador, originalakvarell signerad E Netterbladt medföljer
HISTORIK
Gärsnäs grundades 1893 av Anders Andersson. Sonen Herbert Andersson tog över bolaget 1928. Nu började en ny tid med snickerimaskiner men även möbelarkitekter. Nu kom Elias Bengstsson, sedermera Barup att anställas som ansvarig formgivare. Det var vanligt under 1930- och 40-talen att kunderna fick en akvarellerad perspektivteckning med det tänkta möblemanget i sin verkliga miljö. Till dessa möbler ingår en sådan skiss signerad Ejnar Nettelbaldt. Han var bl.a. känd för inredningen av Ivar Kreugers våning i Paris. Man kom 1984 att byta namnet Herbert Anderssons möbelverkstad till Gärsnäs efter den by som företaget grundades i.
131
2017-05-10