Enrico Baj, Baj chez Baj
Klubbat för:
18000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
ENRICO BAJ 1924-2003
Baj Chez Baj, portfölj med 10 färgserigrafier med applikation av filtpulver och glitter, 1972, samtliga signerade och numrerade 84/250, tryckta hos Multirevol, Milano, utgivna av Multiplicata Internationale, Stockholm-Zürich. Bladstorlek 99,7 x 69,5 cm. Förvarade lösa i portfölj av kartong med silkscreentryck.
Obetydligt slitage, några av bladen med veck i kanterna. Ett av portföljens knytband sitter löst.
761
2017-05-11