Erik Höglund, golvljusstake, Boda

Klubbat för:

8000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

ERIK HÖGLUND, golvljusstake, Boda glasbruk och smide, 1960-tal, stomme i järnsmide och klarglas, sju ljushållare med hängande sigill, höjd 78 cm, mindre slitage

PROVENIENS
Inköpt direkt på Boda glasbruk mellan åren 1964-66.

128

2017-05-10