Erik Höglund, golvljusstake, Boda
Klubbat för:
8000 SEK
Utropspris
10 000-12 000 SEK
ERIK HÖGLUND, golvljusstake, Boda glasbruk och smide, 1960-tal, stomme i järnsmide och klarglas, sju ljushållare med hängande sigill, höjd 78 cm, mindre slitage
PROVENIENS
Inköpt direkt på Boda glasbruk mellan åren 1964-66.
128
2017-05-10