Esaias Thorén, Stilleben med citroner
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
35 000-40 000 SEK
ESAIAS THORÉN
1901-1981
Stilleben med citroner och äpplen
Signerad E. Thorén. Olja på duk, 47 x 39 cm.
Målningen utförd under 1920-/1930-talet.
.
Mot slutet av 1920-talet målar Esaias Thorén en serie postkubistiska stilleben utförda i klara, milda och varma färger. Dessa stilleben hör idag till konstnärens mest uppskattade och högst värderade verk.
I mitten av 1930-talet byter Esaias Thorén (och Halmstadgruppen) motivvärld och övergår istället till en form av surrealistiskt måleri.
502
2017-05-11