Fåtölj, Sverige, Swedish Modern, 1940-tal

Klubbat för:

8500 SEK

Utropspris

12 000-15 000 SEK

FÅTÖLJ, Swedish Modern, 1940-tal, stoppad sits och rygg klädd i blå textil, ben i bonad björk, höjd 105 cm, smärre slitage

HISTORIK
Snarlika modeller visade på utställningen "Bo Bättre", Guldheden Göteborg, 1945. Utställare AB Knut Lindqvist, Göteborg.

LITTERATUR
Form: Svenska Slöjdföreningens tidskrift, Svenska Slöjdföreningen, Stockholm, 1945, s. 140.

80

2017-05-10