Firma Otto Wretling, byrå, Umeå 1930-tal

Klubbat för:

20000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

FIRMA OTTO WRETLING, byrå med spegel, Umeå 1930-tal, konvex front med skuren och bronserad dekor med motiv av klassicerande figurscen, en ovanliggande låda, skåp med hyllinredning, skivan av nembromarmor, höjd 76, 106 x 56, spegeln höjd 112 cm, slitage, mindre skador, nyckel medföljer

HISTORIK
Otto Wretling startade med sin bror Vilhelm en snickerirörelse i Umeå 1905. Tio år senare drog sig brodern ur och Otto fortsatte verksamheten. Firman var verksam fram till 1969. Alla hans barn kom att mer eller mindre vara verksamma i firman. Otto Wretling själv som fabrikörsmålarmästare och firmans första formgivare. Hans hustru Frida var föreståndare för väveriet. Bo Wretling blev den son som var hantverket trognast, efter avlagt gesällprov 1929 var han verksam som verkmästare i firman. David Wretling är mest känd som skulptör, som i början av sin verksamhet i firman arbetade med utsmyckningar och utskärningar i möbler. Stig Wretling blev konstnär, men kom också i faderns firma att arbeta med att utsmycka och dekorera möbler. Kjell Wretling blev arkitekt men kom att formge möbler under en period i slutet av 20-talet och början av 30-talet. Dottern Anna Wretling kom att arbeta med textil formgivning för det väveri som knöts till firman och Britta med försäljning.

51

2017-05-10