Friedensreich Hundertwasser, Columbus Rainy Day

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

20 000-25 000 SEK

FRIEDENSREICH HUNDERTWASSER
Österrike 1928-2000
Columbus Rainy Day in India, ur: Look at it on a Rainy Day (Regentag portfolio)
Signerad med tusch Hundertwasser, numrerad 160/300. Färgserigrafi med metallprägling, 1971/1972, 49 x 67 cm.
Tryckt av Dietz Offizin Lengmoos. Utgiven av Ars Viva, Zurich.
.
PROVENIENS
Galerie Börjeson, Malmö

776

2017-05-11