Gemla, stolar, 6 st., 1930-tal
Klubbat för:
10000 SEK
Utropspris
12 000-15 000 SEK
GEMLA, stolar, 6 st., Diö 1930-tal, modell nr. 203, björkplywood samt svarvade ben, dekor av träpluggar, höjd 80 cm, smärre slitage
HISTORIK
Modellen påminner om de modeller som Uno Åhren ritade för Gemla i början av 1930-talet. Enligt tidigare anställda på Gemla Fabriker i Diö så kan även auktionens modell vara ritad av Åhrén då han arbetade för fabriken vid den tiden.
LITTERATUR
Modellen avbildad i Form: Svenska Slöjdföreningens tidskrift, Svenska Slöjdföreningen, Stockholm, 1939, volym 3, s. 42.
52
2017-05-10