Georges Braque, Les Amaryllis
Klubbat för:
75000 SEK
Utropspris
80 000-100 000 SEK
GEORGES BRAQUE
Frankrike 1892-1963
Les Amaryllis
Färgetsning 1958. Signerad och numrerad G. Braque 24/75.
Tryckt på Rives papper. Editerad av Maeght. Tryckt av Crommelynck et Dutrou.
I. 54,8 x 45,4 cm. S. 76,5 x 56 cm.
Märkt G.B. 7353 på bladets baksida.
PROVENIENS
Galerie Pierre, Stockholm
LITTERATUR
Vallier 125
762
2017-05-11