Gösta Sandels, Sjöjungfru
Klubbat för:
46000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
GÖSTA SANDELS
1887-1919
Sjöjungfru
Signerad och daterad Sandels 1918. Olja på pannå, 67 x 50 cm.
.
PROVENIENS
Konstnärens hustru Elaine Sandels-Lagerkvist, Stockholm
därefter i arv till hennes son, Bengt Lagerkvist, Stockholm
därefter genom arv till föregående ägare
506
2017-05-11