Gösta Sandels, Sjöjungfru

Gösta Sandels, Sjöjungfru
Gösta Sandels, Sjöjungfru
Gösta Sandels, Sjöjungfru
Gösta Sandels, Sjöjungfru
Gösta Sandels, Sjöjungfru
Gösta Sandels, Sjöjungfru
Gösta Sandels, Sjöjungfru
Gösta Sandels, Sjöjungfru

Klubbat för:

46000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

GÖSTA SANDELS
1887-1919
Sjöjungfru
Signerad och daterad Sandels 1918. Olja på pannå, 67 x 50 cm.
.
PROVENIENS
Konstnärens hustru Elaine Sandels-Lagerkvist, Stockholm
därefter i arv till hennes son, Bengt Lagerkvist, Stockholm
därefter genom arv till föregående ägare

506

2017-05-11