Hans Bergström, takplafond, Ateljé Lyktan
Klubbat för:
9000 SEK
Utropspris
15 000-20 000 SEK
HANS BERGSTRÖM, takplafond, Ateljé Lyktan 1950-tal, modell 82, stomme i metall med motiv från växtriket, skärm i textil, diameter ca 100 cm, smärre slitage
LITTERATUR
Modellen avbildad Jansson, Johan & Bengtsson, Staffan, Ljuset ska vara vitt och lysa fritt: historien om ateljé Lyktan, Arvinius, Stockholm, 2009, s. 237.
110
2017-05-10