Hans Bergström, takarmatur, Ateljé Lyktan
Klubbat för:
38000 SEK
Utropspris
60 000-80 000 SEK
HANS BERGSTRÖM, monumental takarmatur, Ateljé Lyktan, Åhus 1940-tal, mässing med dekor av löv, 14 ljusarmar, droppformade glaskupor i vitt opalglas, glaskuporna höjd 35, diameter 210 cm, justerbar höjd, senare upphängningsanordning, nydragen el, två dekorelement saknas, slitage, mässingen med patina, två kupor sekundära
151
2017-05-10