Henri Matisse, Nausicaa - ur Ulysses
Klubbat för:
26000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
HENRI MATISSE
Frankrike 1869-1954
Nausicaa - ur Ulysses
Mjukgrundsetsning 1935. Signerad och numrerad Henri Matisse 21/150.
I. 29,4 x 23 cm, S. 41,5 x 32 cm.
Ur en svit om 6 illustrationer utförda till James Joyce's "Ulysses".
Med spår av dedikation i bladets nedre vänstra hörn.
LITTERATUR
Duthuit 236
780
2017-05-11