Hertha Hillfon, skål, Konstfack 1955
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
15 000-18 000 SEK
HERTHA HILLFON, skål, Konstfack 1955, lergods, glsyr i brunt med ristad geometrisk dekor, signerad H 1955, höjd 14, diameter 31 cm
PROVENIENS
Gåva av Hertha Hillfon 1955, därefter i samma familjs ägo.
HISTORIK
Hertha Hillfon gick Konstfackskolan i Stockholm mellan åren 1953-57 under huvudläraren i keramik Edgar Böckman. Hon företog studieresor till Frankrike, Italien och Japan och debuterade 1958 på Svenska Slöjdföreningens Form i Centrum i Stockholm.
452
2017-05-10