Hilding Linnqvist, Figurkomposition med badande
Klubbat för:
17000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
HILDING LINNQVIST
1891-1984
Figurkomposition med badande
Signerad Linnqvist. Olja på pannå, 37,5 x 49,5 cm.
Utförd under 1930-talet. På baksidan målning: Leda och svanen.
.
Möjligen utförd i samband med förslagen till utsmyckningen av Göteborgs konserthus.
671
2017-05-11