Hilding Linnqvist, Figurkomposition med badande

Klubbat för:

17000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

HILDING LINNQVIST
1891-1984
Figurkomposition med badande
Signerad Linnqvist. Olja på pannå, 37,5 x 49,5 cm.
Utförd under 1930-talet. På baksidan målning: Leda och svanen.
.
Möjligen utförd i samband med förslagen till utsmyckningen av Göteborgs konserthus.

671

2017-05-11