Hilding Linnqvist, Flicka i grått
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
40 000-50 000 SEK
HILDING LINNQVIST
1891-1984
Flicka i grått
Signerad och daterad Hilding Linnqvist 1912. Olja på duk, 61 x 50,5 cm.
Utförd 1912
På baksidan signatur
PROVENIENS
Advokat Harald Dahlin, Djursholm
därefter i arv till hans son advokat Hans Dahlin, Småland
Privat samling, USA
UTSTÄLLD
Hilding Linnqvist - retrospektiv, Liljevalchs konsthall, Stockhom 1957, katalognr 1
553
2017-05-11