Hilding Linnqvist, Vita liljor
Klubbat för:
90000 SEK
Utropspris
100 000-125 000 SEK
HILDING LINNQVIST
1891-1984
Vita liljor
Monogramsignerad HL. Olja på pannå, 61 x 49 cm.
Utförd 1925
.
PROVENIENS
Bankdirektör Oscar Rydbeck, Djursholm.
Inköpt genom Svensk-Franska Konstgalleriet den 22 mars 1955.
Därefter i arv inom familjen.
.
UTSTÄLLD
Skandinavisk konst, utställning nr 43, Svensk-Franska Konstgalleriet, , Stockholm 1925, katalognr 43
Hilding Linnqvist, utställning nr 68, Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm 1928, katalognr 128
Stilleben i svensk konst, utställning nr 106, Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm 1933, katalognr 103
Hilding Linnqvist, Konstakademien, Stockholm 1940, katalognr 113
537
2017-05-11