Isaac Grünewald, Paristak
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
100 000-125 000 SEK
ISAAC GRÜNEWALD
1889-1946
Paristak
Signerad Grünewald. Olja på duk, 62 x 50,5 cm.
Utförd på 1920-talet
.
PROVENIENS
Nordén Auktioner, Nr 14, våren 1994, katalognr 186
.
LITTERATUR
Sixten Strömbom: Isaac Grünewald, Bonniers små konstböcker, omnämnd i förteckningen under år 1921
521
2017-05-11