Isaac Grünewald, Paristak

Isaac Grünewald, Paristak
Isaac Grünewald, Paristak
Isaac Grünewald, Paristak
Isaac Grünewald, Paristak
Isaac Grünewald, Paristak
Isaac Grünewald, Paristak
Isaac Grünewald, Paristak
Isaac Grünewald, Paristak

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

100 000-125 000 SEK

ISAAC GRÜNEWALD
1889-1946
Paristak
Signerad Grünewald. Olja på duk, 62 x 50,5 cm.
Utförd på 1920-talet
.
PROVENIENS
Nordén Auktioner, Nr 14, våren 1994, katalognr 186
.
LITTERATUR
Sixten Strömbom: Isaac Grünewald, Bonniers små konstböcker, omnämnd i förteckningen under år 1921

521

2017-05-11