Ivar Johnsson, "Dianaurnan", 1 par, Näfveqvarn

Ivar Johnsson,
Ivar Johnsson,
Ivar Johnsson,
Ivar Johnsson,
Ivar Johnsson,
Ivar Johnsson,
Ivar Johnsson,
Ivar Johnsson,
Ivar Johnsson,
Ivar Johnsson,

Klubbat för:

35000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

IVAR JOHNSSON, "Dianaurnan", trädgårdsurnor, 1 par, Näfveqvarns Bruk, 1920-tal, gjutjärn, märkta IJ 1919, höjd 46,5 cm, slitage, rost

UTSTÄLLD
Modellen utställd vid världsutställningen i Paris 1925, samt Jubileumsutställningen i Göteborg 1923.

LITTERATUR
Jämför, Wettergren Erik, L´Art décoratif Moderne an Suède, Malmö 1925, s. 133.

68

2017-05-10