J. Christo, Wrapped Monument
Klubbat för:
180000 SEK
Utropspris
150 000-175 000 SEK
CHRISTO
USA, född 1935
Wrapped Monument to Farel - Calvin - Beze - Knox "Le mur de reformateur" (Project for Geneva)
Signerad och daterad Christo 1977. Pastell, färgkrita, blyerts och kol med collage av tyg, snören, fotografi och karta på kartong, 70 x 56 cm.
697
2017-05-11