Jaroslav Serpan, Yne
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
50 000-60 000 SEK
JAROSLAV SOSSOUNTZOV SERPAN
Tjeckien/Frankrike 1922-1976
Yne
Signerad Serpan. På baksidan signerad och daterad Serpan 27.4.1958 samt nummer 624. Olja på duk, 97 x 130 cm.
Utställningskatalog från Documenta medföljer
PROVENIENS
Galerie Stadler, 51 rue du Seine, Paris
Inköpt av nuvarande ägare i slutet av 1990-talet
UTSTÄLLD
II. Documenta´ 59, Kunst nach 1945, internationale Austellung, 11. Juli -11. Oktober 1959, Kassel, Tyskland
LITTERATUR
Utställningskatalogen, II. documenta´ 59, Malerei, Kunst nach 1945, internationale Austellung, 11. Juli -11. Oktober 1959, Kassel, Deutschland, omnämnd på sidan 360
728
2017-05-11