Jaroslav Serpan, Yne

Jaroslav Serpan, Yne
Jaroslav Serpan, Yne
Jaroslav Serpan, Yne
Jaroslav Serpan, Yne
Jaroslav Serpan, Yne
Jaroslav Serpan, Yne
Jaroslav Serpan, Yne
Jaroslav Serpan, Yne
Jaroslav Serpan, Yne
Jaroslav Serpan, Yne
Jaroslav Serpan, Yne
Jaroslav Serpan, Yne

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

50 000-60 000 SEK

JAROSLAV SOSSOUNTZOV SERPAN
Tjeckien/Frankrike 1922-1976
Yne
Signerad Serpan. På baksidan signerad och daterad Serpan 27.4.1958 samt nummer 624. Olja på duk, 97 x 130 cm.

Utställningskatalog från Documenta medföljer

PROVENIENS
Galerie Stadler, 51 rue du Seine, Paris
Inköpt av nuvarande ägare i slutet av 1990-talet

UTSTÄLLD
II. Documenta´ 59, Kunst nach 1945, internationale Austellung, 11. Juli -11. Oktober 1959, Kassel, Tyskland

LITTERATUR
Utställningskatalogen, II. documenta´ 59, Malerei, Kunst nach 1945, internationale Austellung, 11. Juli -11. Oktober 1959, Kassel, Deutschland, omnämnd på sidan 360

728

2017-05-11