Johan Petter Johansson, "Triplex", armatur
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
35 000-40 000 SEK
JOHAN PETTER JOHANSSON, "Triplex", armatur med hissfunktion, tidig produktion 1920-tal, avtagbar skärm, skärm i lackerad plåt med galler, borstat stål, hiss med keramikhjul och vikt i stål, längd 145 - 305 cm, renoverad, nydragen el, slitage
HISTORIK
Modellen formgiven 1919.
37
2017-05-10