Josef Frank, "Nilpallen", Svenskt Tenn
Klubbat för:
30000 SEK
Utropspris
8 000-10 000 SEK
JOSEF FRANK, "Nilpallen", Svenskt Tenn, 1950-tal, modellnummer 1003, mahogny, tre ben, höjd 38 cm, slitage
HISTORIK
Pallen ritade Josef Frank för Haus und Garten. Hos Svenskt Tenn togs den upp i produktion igen 1941 i samband med en Egypten-utställning. Den kallades då för "Nilpallen".
1
2017-05-10