Kay Bojesen, matbestick silver
Klubbat för:
16000 SEK
Utropspris
12 000-15 000 SEK
KAY BOJESEN, matbestick, 36 delar, sterlingsilver, huvuddelen stämplade Hugo Strömdahl, Stockholm 1952-62, 7 delar stämplade på Bojesens verkstad i Köpenhamn (matsked, matgaffel, 1matkniv, 2 bordsgafflar, 2 dessertskedar), modell Grand Prix, design 1938, bestående av 7 matknivar med kort blad (ca 19,9 cm), 8 matgafflar (ca 18,8-19 cm), 1 matsked (19,2 cm), 8 dessertskedar (17,2-17,4 cm), 2 bordsgafflar (17 cm), 6 bakelsegafflar, 4 smörgåsknivar med kort blad (15 cm), vikt gafflar och skedar 1334 g
HISTORIK
Kay Bojesen ritade detta bestick 1938 och fick 1:a pris vid Triennalen i Milano 1951, efter detta fick besticket namnet "Grand Prix".
Firma Hugo Strömdahl tillverkade under 1950-60-talet Kay Bojesens föremål i silver.
352
2017-05-10