Leander Engström, Afton Torne Träsk
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
50 000-60 000 SEK
LEANDER ENGSTRÖM
1886-1927
Afton, Torne Träsk
Signerad och daterad Leander Engström 1925. Olja på duk, 53 x 66 cm.
PROVENIENS
Civilingenjör Alfred Jerdén, Malmö
Målningen var 4e pris i Sveriges Allmänna Konstförenings utlottning den 17 december 1926.
538
2017-05-11