Leander Engström, Afton Torne Träsk

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

50 000-60 000 SEK

LEANDER ENGSTRÖM
1886-1927
Afton, Torne Träsk
Signerad och daterad Leander Engström 1925. Olja på duk, 53 x 66 cm.

PROVENIENS
Civilingenjör Alfred Jerdén, Malmö

Målningen var 4e pris i Sveriges Allmänna Konstförenings utlottning den 17 december 1926.

538

2017-05-11