Matts Eriksson, skulptur, Taserud
Klubbat för:
10000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
MATTS ERIKSSON (Matts i Taserud), skulptur, Taserud, Arvika 1930-tal, livet med kraftfull dekor av najader samt sjöväxter, skulpturen utförd i björk, höjd 39 cm, sockel och skiva sekundära, smärre slitage och patina
HISTORIK
Matts Eriksson (1905-1981) var son till skulptören Christian Eriksson och Jeanne Tramcourt, bror till skulptören Liss Eriksson och brorson till möbelsnickaren Elis Eriksson. Efter studier i Amerika återvände Matts 1931 till Arvika för att jobba hos farbröderna Elis och Karl i familjeföretaget, Bröderna Erikssons möbelverkstad i Arvika. Skulpturen är sannolikt gjord under 1930-talet.
50
2017-05-10