Max Walter Svanberg, Imaginärt spel

Klubbat för:

38000 SEK

Utropspris

30 000-35 000 SEK

MAX WALTER SVANBERG
1912-1994
Imaginärt spel
Signerad och daterad Max Walter S -55. Akvarell och gouache på papper, 37,5 x 45,5 cm.

PROVENIENS
Sture Mårtensson, Lomma

UTSTÄLLD
Utställning nr 87 - Kvinnan, Riksförbundet för bildande konst, katalognr 70
Max Walter Svanberg, Malmö Museum

LITTERATUR
Helmer Lång: Max Walter Svanberg och förvandlingen, Laholm 1982, avbildad i färg på sidan 80 **ff.

613

2017-05-11