Max Walter Svanberg, Imaginärt spel
Klubbat för:
38000 SEK
Utropspris
30 000-35 000 SEK
MAX WALTER SVANBERG
1912-1994
Imaginärt spel
Signerad och daterad Max Walter S -55. Akvarell och gouache på papper, 37,5 x 45,5 cm.
PROVENIENS
Sture Mårtensson, Lomma
UTSTÄLLD
Utställning nr 87 - Kvinnan, Riksförbundet för bildande konst, katalognr 70
Max Walter Svanberg, Malmö Museum
LITTERATUR
Helmer Lång: Max Walter Svanberg och förvandlingen, Laholm 1982, avbildad i färg på sidan 80 **ff.
613
2017-05-11