Miguel Covarrubias, Balinesiska kvinnor
Klubbat för:
26000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
MIGUEL COVARRUBIAS
Mexiko 1904-1957
Balinesiska kvinnor
Signerad Coverrubias. Tuschpenna på papper, 28 x 19 cm.
.
PROVENIENS
Nuvarande ägares far studerade i New York 1947 och gjorde en rundresa i USA och i Mexiko 1948. Han och hans blivande hustru var båda intresserade av mexikansk konst och denna målning har funnits i familjens ägo sedan ca 1953-54.
710
2017-05-11