Morgan F. Dominius, skåp, Skandinaviska Banken

Klubbat för:

27000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

MORGAN F. DOMINIUS, skåp, Skandinaviska Banken, Stockholm 1965, utfört av snickarmästare, skåpet fanerat i valnöt, fronten med fyra skåp och två lådor, träskurna handtag, invändigt i teak med skåp och inredning i plexiglas med beslag i stål och läder, höjd 158, 90 x 45 cm, smärre slitage

PROVENIENS
Skandinaviska Banken Stockholm, uppfört 1965, i kvarteret Hästskon 12 intill Sergels torg i Stockholm. Ansvarig arkitekt var Kjell Ödeen och inredningsarkitekt var Morgan F. Dominius.

HISTORIK
Morgan Dominius är utbildad arkitekt och inredningsarkitekt. Han är född i Göteborg med en bred utbildning från bland annat USA och Stockholm. Han har samarbetat med bland andra Carl Axel Acking under hans långa karriär. Hans mest betydelsefulla verk är Skandinaviska Banken i Stockholm som är ett av de mer påkostade byggnaderna och inredningarna under 1960-talet. Varje decennium har sina skrytbyggen. Under 1920-talet var det Ivar Kreugers Tändstickspalats med exklusiv inredning av Carl Malmsten. 1930-talet inreddes Carl Bergstens stadsteater i Göteborg och Gunnar Asplunds monumentalarkitektur. Men ju längre seklet gick, desto mindre lyxanspråk fick de offentliga inredningarna. Sergels torg är ett monument i modernismen och inredningen till Skandinaviska Banken sannolikt en av 1960-talets mest påkostade inredningar. Auktionens skåp kommer från bankens representationsrum och kan tituleras som ett modernistisk praktskåp från ett modernistiskt monument.

203

2017-05-10