Nordiska Kompaniet, sekretär, Buenos Aires
Klubbat för:
28000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
NORDISKA KOMPANIET, sekretär, utfört av Nordiska Kompaniet, Buenos Aires, Argentina 1920-30-tal, benställning formgiven av Axel Einar Hjorth eller Nils Öfverman, ben med klassicerande reliefdekor lackerade och patinerade i ljusgrönt, fanerat i flammig bonad björk, svärtade detaljer, överdelen svärtad, intarsiadekor med sydamerikanska motiv, invändigt mahogny och läderklädd klaff, inredd med lådor och skåp, 127, 83 x 44 cm, slitage, benställningen saknar två fötter
HISTORIK
Mellan 1920-1934 drev Nordiska Kompaniet filial i Argentina, Buenos Aires. Sekretärens motiv är anpassat för den lokala marknaden och typiskt för den typ av möbler som producerades av NK i Buenos Aires.
62
2017-05-10