Olle Bonniér, Inkommande membran
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
180 000-200 000 SEK
OLLE BONNIÉR
1925-2016
Inkommande membran
Signerad OB. Signerad och daterad på baksidan Olle Bonniér 1948. Olja på duk, 35 x 27 cm.
.
PROVENIENS
Inköpt direkt från konstnären på 1990-talet av nuvarande ägaren
UTSTÄLLD
Olle Bonniér, katalog 83, Åmells, Stockholm 2005, katalognr 5
.
LITTERATUR
Thomas Millroth: Olle Bonniér - Och varför inte dansa?, SAK publ. 104, 1995, avbildad på omslaget
.
.
För Olle Bonniér fick måleriet tidigt stå tillbaka till förmån för ett utforskande, där universum livet ut blev den stora ledsagaren. År1948 tillkom en serie membranbilder, bland annat Konkretion 15 - mer känd som Big American Hot. Målningen är en hyllning till jazzmusiken som hade en avgörande betydelse för Olle Bonniér och där inte minst Louis Armstrong Hot Five var en viktig förebild. Målningen Inkommande membran är den första i en serie, ett membran kan beskrivas som en tunn skiljevägg mellan ett yttre och inre väsen, som ger ifrån sig nyanser av ljud och klanger, som i ett musikstycke. Olle Bonniér har sagt, "När jag var nio år var min dröm att kunna uppfinna ett membran. Det skulle sväva i rymden. Stort och osynligt. I den osynliga hinnan skulle jag telepatiskt kunna framställa vilka ljud, färger och rörelser som helst - kort sagt liv" Ett år senare tillkom, intressant nog, serien Plingeling, som består av irrande punkter som krockar med varann och bildar ett partitur.
646
2017-05-11