Olle Skagerfors, Stilleben
Klubbat för:
26000 SEK
Utropspris
18 000-20 000 SEK
OLLE SKAGERFORS
1920-1997
Stilleben
Signerad OS och på baksidan signerad och daterad Skagerfors 1943. Olja på duk, 38 x 48 cm.
"Öron, nästippar och kindben, äpplen, stolar och kastruller lyste röda efter operationen. Skagerfors bildvärld blöder och brinner.
När Waldemarsudde i två våningar nu presenterar den Skagerfors-retrospektiv som med 150 målningar, akvareller och teckningar tidigare visades på Göteborgs konstmuseum blandas blod och eld med smaken av rött vin, av ruelse och fördärv."
Dagens Nyheter, Jessica Kempe 11 mars 2000
605
2017-05-11