Otto Schulz, serveringsvagn, Boet, Göteborg
Klubbat för:
8000 SEK
Utropspris
10 000-12 000 SEK
OTTO SCHULZ, serveringsvagn, Boet, Göteborg 1930-tal, benställning avsmalnande nedåt i vitkalkad ek, tre hyllplan med mosaik så kallad Bosaik, höjd 69, 92 x44 cm, smärre slitage
LITTERATUR
Avbildad i Berghman, Arvid (red.), Boet: 1945, Utg., Göteborg, 1945, s. 53.
209
2017-05-10