Otto Schulz, serveringsvagn, Boet, Göteborg

Klubbat för:

8000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

OTTO SCHULZ, serveringsvagn, Boet, Göteborg 1930-tal, benställning avsmalnande nedåt i vitkalkad ek, tre hyllplan med mosaik så kallad Bosaik, höjd 69, 92 x44 cm, smärre slitage

LITTERATUR
Avbildad i Berghman, Arvid (red.), Boet: 1945, Utg., Göteborg, 1945, s. 53.

209

2017-05-10