Otto Schulz, soffbord, Boet, 1930-tal
Klubbat för:
16000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
OTTO SCHULZ, soffbord, Boet, 1930-tal, formgivet omkring 1935, skivan med dekor i alm och jakaranda, metallskodd fot, höjd 60, diameter 80 cm, renoverat, smärre slitage
HISTORIK
Liknande bord kom att visas på ett flertal utställningar, dels på Röhsska museet i Göteborg sommaren 1935, senare samma år på hösten i Malmö på Skånemässan samt Boets egen utställning i Göteborg hösten/vintern 1935-36.
LITTERATUR
Jämför Boet: månadsskrift för hemkultur, hantverk och konstindustri, Boet, Göteborg, 1935, avbildad s.183, 184, 193 samt 208.
211
2017-05-10