Paavo Tynell, tillskriven, takarmatur
Klubbat för:
100000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
PAAVO TYNELL, tillskriven, takarmatur, sannolikt Taito Oy, Finland 1940-tal, skärm i perforerad mässing, invändigt bemålad, fyra ljuspunkter, takkopp i mässing, höjd 70, diameter 60 cm, smärre slitage, senare el
PROVENIENS
Privat hem i Ryssland
HISTORIK
Enligt uppgift såldes Paavo Tynells armaturer omärkta på den ryska marknaden.
144
2017-05-10