Peter Dahl, C M Bellman - Fredmans epistlar

Klubbat för:

34000 SEK

Utropspris

35 000-45 000 SEK

PETER DAHL
född 1934
Carl Michael Bellman: Fredmans Epistlar
Bokverk med text och förord av Olof Byström och Sven Delblanc. 87 färg och svart/vita litografier signerade av Peter Dahl. Bellmans handskrivna levnadsbeskrivning och 1790 års originalutgåva av Fredmans Epistlar i faksimiltryck. Verket, i två gröna portföljer, utfört 1984. Edition Galerie Aix, Stockholm. Deluxeutgåva även innehållande Musiken till Fredmans epistlar medföljer.

760

2017-05-11