Peter Dahl, Sommarutsikt från Aspudden mot norr

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

350 000-400 000 SEK

PETER DAHL
född 1934
Sommarutsikt från Aspudden mot norr
Signerad och daterad Peter Dahl 1993. Olja på duk, 170 x 200 cm.

LITTERATUR
Peter Dahl - Kejsare och revoltör, Folke Edwards, Stockholm 1996, avbildad på sidan 142

Moln har alltid fängslat Peter Dahl och i "Sommarutsikt från Aspudden mot norr" möter man ett mäktigt, jättelikt moln som i bara delvis tappar ut sitt regn över förstaden. Vyn är från Dahls ateljéfönster och i målningen har han fångat en expressiv spänning mellan himmel och jord, de obändiga krafterna över det välordnade mondäna.
På 1960-talet och 70-talet gjorde Peter Dahl stora sviter med målningar som handlade om högst vanliga människor i serier som "Vårat rum" och "Drömmar i soffhörnet". I den sista serien ingick målningen "Liberalismens genombrott i societeten". Den väckte stort uppseende och blev beslagtagen på en utställning i Göteborgs Konsthall 1970 av kammaråklagaren i Göteborg. Peter Dahl har förmågan att skildra människor i all sin skröplighet likväl som i sin storhet.
Peter Dahl blev känd för en bredare publik 1982 med en vandringsutställning som visades i hela Skandinavien. Därefter kom hans stora genombrott 1984 med sina illustrationer till Fredmans epistlar av Carl Michael Bellman.
Peter Dahl arbetar inte bara som målare, grafiker och skulptör. Han skriver också gärna och har på olika sätt stått i rampljuset. I de båda böckerna "Med mina ögon" 1977 och "Konstnären som magister" 1980 har han skildrat den mödosamma vägen i sitt konstnärskap. Böckerna är fyllda av en befriande självironi och han är en människa som bjuder på sig själv. Han väcker starka känslor både som individ och som konstnär. Hans måleri utstrålar vemod men också harmoni och ro. Rent måleriskt framträder han både som den mästerliga koloristen, likväl som han kan vara fräckt expressionistisk. Det är spännvidden i hans formella bildbyggande och behandlingen av av färgen som medium som är utmärkande för honom och som visar Peter Dahls fulla skicklighet som målare.

556

2017-05-11