Ragnar Sandberg, På stranden
Klubbat för:
40000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
RAGNAR SANDBERG
1902-1972
På stranden
Signerad och daterad R S 37. Olja på pannå av papp, 23 x 30 cm.
.
PROVENIENS
Fil. Lic. Harry Runnqvist, Djurgården, Stockholm
.
UTSTÄLLD
Svensk-Franska Konstgalleriet, hösten 1969
.
LITTERATUR
Konst i svenska hem - målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, sjunde delen, Göteborg 1942, omnämnd sidan 376, samling 631
503
2017-05-11