Ragnar Sandberg, På stranden

Ragnar Sandberg, På stranden
Ragnar Sandberg, På stranden
Ragnar Sandberg, På stranden
Ragnar Sandberg, På stranden
Ragnar Sandberg, På stranden
Ragnar Sandberg, På stranden
Ragnar Sandberg, På stranden
Ragnar Sandberg, På stranden

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

RAGNAR SANDBERG
1902-1972
På stranden
Signerad och daterad R S 37. Olja på pannå av papp, 23 x 30 cm.
.
PROVENIENS
Fil. Lic. Harry Runnqvist, Djurgården, Stockholm
.
UTSTÄLLD
Svensk-Franska Konstgalleriet, hösten 1969
.
LITTERATUR
Konst i svenska hem - målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, sjunde delen, Göteborg 1942, omnämnd sidan 376, samling 631

503

2017-05-11