Staffan Hallström, Fågelskrämma
Klubbat för:
71000 SEK
Utropspris
60 000-80 000 SEK
STAFFAN HALLSTRÖM
1914-1976
Fågelskrämma
Signerad SH. Olja på duk, 90 x 100 cm.
Utförd 1954
PROVENIENS
Mary och Ingemar Bergströms konstsamling, Östersund
UTSTÄLLD
Staffan Hallström - 100 oljemålningar, Konstakademien, Stockholm 30 september - 29 oktober 1961, arrangerad i samarbete med Gummesons Konstgalleri, katalognr 37 (avbildad i utställningskatalogen)
LITTERATUR
Stig Johansson: Staffan Hallström, SAK Svenska Allmänna Konstföreningens publikation lxxxix, Stockholm 1980, avbildad på s. 88.
647
2017-05-11