Sven X:et Erixson, Motiv från Söndrum

Klubbat för:

26000 SEK

Utropspris

18 000-20 000 SEK

SVEN X:ET ERIXSON
1899-1970
Motiv från Söndrum
Signerad Sven Erixson. Olja på pannå, 31 x 40,5 cm.
.
Söndrums-motiven spelar en viktig roll i X:ets 40-tals måleri, sedan han tillbringat tre somrar med familjen på den populära orten utanför Halmstad, "Tavlorna från Söndrum utstrålar ett alldeles speciellt liksom ädelstensgnistrande ljus"

522

2017-05-11