Sven X:et Erixson, Natt i Napoli

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

40 000-50 000 SEK

SVEN X:ET ERIXSON
1899-1970
Natt i Napoli
Signerad och daterad Sven Erixson -49. Olja på duk, 73 x 67 cm.

UTSTÄLLD
Riksförbundet för bildande konst, utställning 120, katalognr 44
Fem kolorister, utställning 203, Riksförbundet för bildande konst, katalognr 17
Sven Erixson - Retrospektiv utställning, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1961, utställningskatalog 246, katalognr 206

622

2017-05-11