Sven X:et Erixson, Tippvagn med hjul
Klubbat för:
30000 SEK
Utropspris
30 000-35 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON
1899-1970
Tippvagn med hjul
Signerad och daterad Sven Erixson -55. Olja på duk, 53 x 72 cm.
En del skriver dagbok, Sven Erixson målade sitt liv istället. Allt som ägde rum i hans närhet kunde bli del i hans målningar. Det sägs att man kunde peka på en figur i hans målningar och att han då nästan alltid kunde säga vem det föreställde, ofta mindes han namnet, eller kom med någon anekdot om vederbörande.
Genom X:ets måleri möter vi vår historia. Han skildrade ett Sverige som inte längre existerar, ett bondesamhälle som var borta och ett industrisamhälle som började ta form. Men hans målningar är inte sentimentala, snarare skildrar de med nyfikenhet och färgprakt den värld som omgav honom. Med en målerisk känsla för färg och uttryck målade han kärleksfulla beskrivningar av sin omgivning, familjen och platser han besökte.
Ulf Linde skrev i samband med en utställning i Saltsjöbadsateljén,
"Som alla verkligt stora konstnärer var han sannfärdig och drog sig för att hitta på något som han inte själv varit med om. Och genom att han såg mer än andra hann han också vara med om mer, ofta när man ser på X-ets målningar slås man av hur mycket man själv har förbisett i naturen - han hade sannerligen ögonen med sig".
621
2017-05-11