Torsten Claeson, stolar, 8 st., furu, 1930-tal

Klubbat för:

26000 SEK

Utropspris

18 000-20 000 SEK

TORSTEN CLAESON, stolar, 8 st., Steneby Hemslöjd, 1930-tal, syrabetsad furu, sitsar i vitt fårskinn, höjd 84 cm, smärre slitage, senare sitsar

UTSTÄLLD

LITTERATUR
Röhsska Konstslöjdmuseets Årsbok, utställning, Vår Bostad 1939, s. 88.

232

2017-05-10