Torsten Claeson, stolar, 8 st., furu, 1930-tal
Klubbat för:
26000 SEK
Utropspris
18 000-20 000 SEK
TORSTEN CLAESON, stolar, 8 st., Steneby Hemslöjd, 1930-tal, syrabetsad furu, sitsar i vitt fårskinn, höjd 84 cm, smärre slitage, senare sitsar
UTSTÄLLD
LITTERATUR
Röhsska Konstslöjdmuseets Årsbok, utställning, Vår Bostad 1939, s. 88.
232
2017-05-10