Uno & Östen Kristiansson, "Giraffen", golvlampor
Klubbat för:
32000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
UNO OCH ÖSTEN KRISTIANSSON, "Giraffen", golvlampor, 3 st., Luxus, Vittsjö 1950-tal, modell 305, teak, lampskärmar i grått och vitt linnetyg, etikettmärkt LUXUS VITTSJÖ, höjd 126-147 cm, smärre slitage, senare skärmar
LITTERATUR
Jämför Bo Sigeback, Under LUXUS tak, brödraparet Uno och Östen Kristiansson med design för hem och offentlig miljö 2008, s 47.
56
2017-05-10