Victor Vasarely, René Descartes

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

50 000-60 000 SEK

VICTOR VASARELY
Ungern/Frankrike 1906-1997
René Descartes, Le discours de la Méthode
Svit med 24 grafiska verk i olika tekniker, 1969, (6 litografier, 2 collage, 14 serigrafier samt 2 multiplar i plexiglas respektive aluminium), signerade och numrerade Vasarely 17/138, dessutom en extra svit (blad 1-6) med 6 blad tryckta på japanpapper. Editions Esselier. Bladen delvis med fuktskador.
S. 46 x 40 cm
(30)

720

2017-05-11