Agda Holst, "1920-tals gosse" vid bardisk

Agda Holst,
Agda Holst,
Agda Holst,
Agda Holst,
Agda Holst,
Agda Holst,
Agda Holst,
Agda Holst,

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

AGDA HOLST
1886-1976
"1920-tals gosse" vid bardisk, Paris
Signerad och daterad Agda Holst Paris 1920. Olja på duk, 55 x 44 cm.
Påskrift på etikett på baksidan: "Mördarkafé vid Rue de la Santé, Paris, hämtad hos Agda Holst, Kristianstad febr 1974."

Efter en vistelse i Köpenhamn 1918-19 begav sig Agda Holst för tredje gången till konstmetropolen Paris, där hon kom i lära hos André Lhote. Den aktuella målningen är utförd under denna tredje parissejour 1920 och har flera likheter med målningen Från apachecaféet från samma år. Den är utförd i en dämpad färgskala med bruna och grå toner, en sober och begränsad färgbehandling - kubisternas egen kolorit.

Målningens unge dandy avbildas i sin eleganta parisiska kostym sittande i baren på caféet på rue de la Santé. Den unge gossens soignerade pose har stora likheter med en målning av den älskade brodern och favoritmodellen, Valfrid "Wasa", i helfigur från 1924. Den slanka figuren och armarna i vinkel mot kroppen känns igen.

Agda Holst livstecknare Birgit Rausing skriver i Agda Holst - livet, konsten: "Hon skiljer sig i många avseenden från sina samtida kvinnliga kolleger, inte minst eftersom hon nästan alltid blev synnerligen väl behandlad av sina manliga kollegor. De tycks ha respekterat hennes integritet både som kvinna och konstnär i en tid då förhållandet ofta var annorlunda."

419

2017-11-10